10 sposobów, w jakie Madryt mnie zaskoczył

Dziesięć rzeczy o Madrycie, których się nie spodziewałem…

Na początku 2016 roku przechodziłem przez trudny okres. Pielęgnowałem rany po złym rozstaniu, czułem się wypalony w pracy i nie miałem zbytniej nadziei na moją przyszłość. Długo i usilnie modliłem się o pomoc. I chłopcze, pomoc nadeszła. Pomoc przyszła w formie, której nigdy nie mógłbym wyczarować w najśmielszych snach. Wszechświat podarował mi prezent… Dostałem możliwość dwuletniej pracy w Madrycie, w Hiszpanii. Wciąż pamiętam moment, w którym otworzyłem e-mail z ofertą; wiedziałem, że to błogosławieństwo. Nie zastanawiałem się dwa razy – spakowałem walizki i wyjechałem!

Madryt nie jest pierwszym miastem, które przychodzi do głowy, gdy myśli się o przeprowadzce za granicę, zwłaszcza dla Maurytyjczyka. Tak, wydawał się egzotyczny i niesamowity, ale żeby się tam przeprowadzić? Nie znałam nikogo innego, kto zdecydowałby się na taki krok. Ponieważ jesteśmy dwujęzyczni w języku angielskim i francuskim, najczęstszymi miejscami imigracji są kraje, w których mówi się tymi językami – Francja, Kanada, Luksemburg, Wielka Brytania, USA lub Australia. Uczęszczałam na kurs hiszpańskiego dla początkujących na uniwersytecie i uwielbiałam piosenki Shakiry, więc pomyślałam sobie – jakie to może być trudne?

Tak więc wylądowałem w Madrycie we wrześniu 2016 roku, wziąłem taksówkę do mieszkania, w którym zamierzałem się zatrzymać, a po drodze na niebie pojawiły się fajerwerki … Pomyślałem, że to miły znak powitalny. 10 punktów dla Madrytu!

Zdjęcie autorstwa Erwan Hesry na Unsplash

Bez względu na to, ile dowiedzą się Państwo o danym miejscu, tylko poprzez rzeczywiste doświadczenie życia można dowiedzieć się, jak to miejsce naprawdę się czuje… Po sześciu latach życia w tym mieście, oto dziesięć rzeczy, których nigdy nie spodziewałem się o Madrycie….

1. Język

Mówię w czterech językach (francuski, angielski, hindi, kreolski maurytyjski). We wszystkich krajach, które wcześniej odwiedziłem, nigdy wcześniej nie byłem w sytuacji, w której komunikacja byłaby problemem. Szybko zrozumiałem, że nie wszyscy w Madrycie mówili po angielsku lub czuli się komfortowo. Nigdy nie doświadczyłem tego w innych europejskich stolicach, które odwiedziłem wcześniej (głównie w Paryżu i Londynie). Powoli zdałem sobie sprawę, że Madryt naprawdę różni się od Paryża i Londynu. Niezależnie od tego, skąd pochodzisz, musisz podjąć wysiłek, aby mówić po hiszpańsku, aby móc sobie poradzić.

2. Kultura i zwyczaje

Ze względu na swoją historię i prawdopodobnie temperament Hiszpanów, osobiście uważam, że Madryt oparł się kosmopolityzacji swoich zwyczajów, co pomogło zachować jego autentyczność. Na przykład, najwcześniej można zarezerwować restaurację na lunch o 13:00 i jest to uważane za wczesną porę. Typowa pora lunchu to 14:00, a kolacja jest jeszcze później, najwcześniej o 20:00. Dzieci budzą się i bawią o 23:00. Często zastanawiam się, czy Hiszpanie w ogóle śpią. Madryt jest miastem nocnym i przeważnie czuję się bezpiecznie spacerując samotnie w nocy. 10 punktów dla Madrytu!

Zdjęcie autorstwa Florian Wehde na Unsplash

3. Jedzenie i czas na posiłki

Typowy dzień w Hiszpanii składa się z 6 posiłków -… desayuno (śniadanie); almuerzo (przekąska przed dużym obiadem znacznie później w la tarde lub popołudnie); comida (obiad); merienda (podwieczorek) i cena (kolacja późno w nocy). Na śniadanie typowym posiłkiem jest pan tumaca – świeży chleb tostowy, na który nakłada się pokrojony w plasterki ząbek czosnku, następnie smaruje oliwą z oliwek, a następnie świeżym chlebem. pomidora (pulpa pomidorowa), a następnie trochę soli. W przypadku opcji niewegetariańskiej można dodać trochę jamon (szynka). Takie proste, ale takie pyszne! Kto potrzebuje masła, kiedy ma tomate oraz jamon? Comida to zwykle najcięższy posiłek w ciągu dnia, podczas którego nie spieszą się Państwo i jedzą trzydaniowy posiłek, w tym kieliszek lub dwa wina. Posiłki w restauracji zazwyczaj kończą się chupito (kieliszek alkoholu ułatwiającego trawienie), aby pomóc w trawieniu. Restauracje zazwyczaj oferują to wszystko w bardzo przystępnych cenach (około 15-20 EUR w restauracji średniej klasy), ponieważ menu del dia (menu dnia) w ciągu tygodnia. Kolacja odbywa się znacznie później w nocy i jest znacznie lżejsza, a w cieplejszych miesiącach zazwyczaj opiera się na sałatkach. To, co uwielbiam w diecie śródziemnomorskiej, to fakt, że produkty są świeże i lokalne, a Państwo poświęcają czas na delektowanie się posiłkiem. O to właśnie chodzi w życiu! 10 punktów dla Madrytu!

Pan tomate

4. Pogoda

Najważniejszą rzeczą, którą muszą Państwo wiedzieć o pogodzie w Madrycie, jest to, że jest ona sucha. Znajduje się on w samym środku Półwyspu Iberyjskiego i graniczy z pasmem górskim Sierra de Guadarrama na północy. Co oznacza dla Państwa sucha pogoda? Panie (i Panowie), dobra wiadomość jest taka, że sucha pogoda jest świetna dla gładkich, lśniących włosów. Dla skóry to jednak zupełnie inna sprawa. Dla dziewczyny z wyspy, takiej jak ja, pochodzącej z wilgotnego kraju, musiałam nauczyć się, jak najlepiej zatrzymywać wilgoć, aby moja skóra nie stała się zbyt sucha, a także zainwestować w nawilżacz powietrza. Oznacza to również, że zanieczyszczenie powietrza jest problemem, szczególnie dla osób z wrażliwym układem oddechowym. W Madrycie prawie nie pada deszcz – kiedy już pada, jest to bardzo wyjątkowe uczucie, a jakość powietrza zmienia się drastycznie. Poza tym zimy są dość łagodne, ale najgorsze zachowałem na koniec… lato może być szczególnie trudne. Pochodzę z tropikalnego kraju, więc zawsze bałam się zimna i lubiłam upały. Ale w Madrycie to inny poziom – proszę spodziewać się 35-40 stopni w szczycie letnich miesięcy, a nawet więcej teraz z globalnym ociepleniem. W połączeniu z suchością, taka temperatura może być dość trudna do opanowania. Żaluzje muszą być zaciągnięte, aby chronić Państwa mieszkanie przed gorącem słonecznym i zaleca się, aby nie wychodzić na zewnątrz, gdy słońce jest w zenicie. Należy stale nawadniać organizm, przebywać w cieniu i nosić lekkie ubrania. Nawet moda biurowa musi dostosować się do tego rodzaju lata – zwiewne spódnice i sukienki dla pań oraz chinosy i lenonki dla panów. Większość Madrytczyków próbuje uciec z Madrytu w miesiącach letnich, ale niektórzy zostają, aby cieszyć się czasem, gdy miasto jest ciche i spokojne. Ogólnie rzecz biorąc, powiedziałbym, że wiosna i lato to najlepszy czas na wizytę w Madrycie.

5. Ludzie

Uważam, że ludzie w Madrycie i ogólnie w Hiszpanii są mili, ale mogę być stronniczy. Zawsze są gotowi powiedzieć Hola i nawiążą z Państwem rozmowę. Ci, którzy znają trochę angielski, mogą chcieć trochę z tobą poćwiczyć, ale poza tym większość z nich będzie próbowała pomóc ci albo skąpymi angielskimi słowami, albo znakami. Najlepszą radą jest próba nauczenia się podstawowego hiszpańskiego, aby sobie poradzić. Jako zapalony obserwator ludzi, ogólnie uważam, że Hiszpanie są wspaniali (zdałem sobie sprawę, że mieszanka genetyczna obejmuje język arabski, ponieważ półwysep znajdował się pod rządami Al-Andalus przez prawie 100 lat), wysportowani i modni – wydają się kochać sport, wielogodzinne spotkania towarzyskie z ludźmi. copa na tarasach lub spacerując ze swoimi pupilami. Madryt to przede wszystkim przebywanie na świeżym powietrzu! Byłam pod szczególnym wrażeniem pozornie aktywnego życia tutejszych seniorów – sześćdziesięciokilkuletnie panie z fryzurą i makijażem, stylowo ubrane, wychodzące z przyjaciółmi – uwielbiam to!

6. Łączność

Madryt znajduje się dosłownie w centrum Półwyspu Iberyjskiego. Jest to świetne miejsce na przesiadkę, zwłaszcza jeśli chodzi o loty do Ameryki Południowej. Można też wybrać się na kilka naprawdę fajnych jednodniowych wycieczek do niesamowitych miejsc, takich jak Toledo i Segowia. W Madrycie jest naprawdę dobre i niedrogie metro i systemy autobusowe, ale tak naprawdę Madryt najlepiej zwiedzać pieszo. To, co również uwielbiam, to fakt, że dosłownie w 30 minut można dojechać samochodem z centrum na lotnisko. Jakie to odświeżające w porównaniu do innych stolic! 10 punktów dla Madrytu!

7. Zabawa (co dla mnie jest równoznaczne z festiwalami i koncertami)

W Madrycie prawie co drugi tydzień odbywa się jakiś festiwal. Zawsze coś się dzieje. W maju odbywa się tygodniowy festiwal San Isidro – San Isidro jest patronem Madrytu, a miejscowi ubierają się w stroje z tej okazji. chulapa oraz chulapos Przez cały tydzień w całym mieście odbywają się bezpłatne festyny i koncerty. A potem mają Państwo Semana de Orgullo (Tydzień dumy), Mad Cool oraz Noches en el Botanico, które otwierają letnie miesiące koncertami Feria del Libro (targi książki) i moje ulubione – Tapapies (tydzień, w którym można kupić tapa i caña (piwo) za 1 euro w barrio Lavapies i zagłosować na ulubione tapas) oraz Batalla Naval de Vallecas (impreza z bronią wodną w barrio Vallecas, w której wszyscy biorą udział – dzieci mogą być szczególnie wredne!). 10 punktów dla Madrytu!

Batalla Naval Vallecas
Pary w chulapos i chulapas na uroczystości San Isidro w Madrycie

8. Nawiązywanie przyjaźni

Madryt ma kwitnącą scenę emigracyjną, ale niestety odkryłem, że nawiązywanie przyjaźni z mieszkańcami może być nieco trudne, zwłaszcza z powodu bariery językowej. Madryt jest miastem, do którego ludzie przyjeżdżają na kilka lat, a następnie wracają do swojego kraju lub miasta. Myślę, że tak jest w przypadku większości stolic. Wbrew wszelkim przeciwnościom, mnie osobiście udało się znaleźć w Madrycie wyjątkowych ludzi, którzy pozostali w moim życiu. Jeśli ja mogę to zrobić, to każdy może!

9. Piłka nożna (to zostało dodane na prośbę mojego wujka!)

Madryt to miasto piłki nożnej – dom dwóch największych hiszpańskich klubów piłkarskich – Realu Madryt (dla bardziej konserwatywnych fanów Madrytu) i Atletico Madryt (dla tych, którzy lubią słabszych). Kibice Realu nienawidzą oczywiście kibiców Atletico i vice versa. Jeśli słyszą Państwo przypadkowe okrzyki w mieście, prawdopodobnie odbywa się mecz. Będą to Państwo wiedzieć na pewno, zwłaszcza gdy kibice tłoczą się w metrze w dni meczowe. Jeśli kochasz piłkę nożną, pokochasz doświadczanie jej w Madrycie! 10 punktów dla Madrytu.

10. Czy zostanę?

Pokochanie danego miejsca jest bardzo, bardzo osobiste. Ale zdałem sobie sprawę, że ma to wiele wspólnego z odpowiednim nastawieniem, gdy stawia się stopę w tym nowym miejscu. Czy zostanę w Madrycie? Czas pokaże, jak sądzę. Ale na razie Madryt sprawia, że jestem szczęśliwa!

You may also like...